5 złotych zasad dbania o biżuterię

Uwielbiamy ją nosić! Podkreśla urodę i styl, poprawia humor, a nierzadko stanowi też cenną pamiątkę. Biżuteria może prezentować się nieskazitelnie przez wiele lat – ale tylko wówczas, gdy właściwie o nią zadbamy. Ileż to razy okazywało się, że bransoletka utraciła dawny urok? Winą nie należy obarczać wówczas producentów, ale samych siebie... bo to właśnie my sprawiamy ulubionym ozdobom najwięcej przykrości.

Jak dbać o biżuterię?

Na szczęście takim i podobnym sytuacjom możemy zapobiec. Wystarczy, że poznamy kilka cennych zasad dotyczących dbania o biżuterię. Przekonasz się, że troska o wygląd pierścionków, łańcuszków czy kolczyków wcale nie jest trudna. Ale będziesz też zaskoczona, jakie błędy popełniasz i jak wiele ulubionych dodatków mogłaś uchronić przed uszkodzeniem. Poniżej znajdziesz 5 złotych zasad dbania o biżuterię – weź je sobie głęboko do serca!

1. Nie narażaj ozdób na kontakt z chemikaliami

Prace domowe w pierścionkach i bransoletkach? Nie powinnaś być zdziwiona, że złota obrączka przestała zachwycać blaskiem, a bransoletka ze srebrnej zmieniła się w szarą. Kontakt z różnego typu detergentami może zniszczyć powłokę metali szlachetnych i nieszlachetnych, doprowadzając do powstania przebarwień. Zdejmujesz biżuterię przed rozpoczęciem porządków, a mimo to zauważyłaś, że nie zachwyca wyglądem jak dawniej? Okazuje się, że nawet kosmetyki mają na nią zgubny wpływ. Substancje zawarte w kremach, balsamach i perfumach mogą uszkodzić tak delikatną powłokę. Zawsze dbaj więc o to, aby zdejmować biżuterię - bez względu na to, czy sięgasz po płyn do naczyń czy po flakonik z ulubionymi perfumami.

2. Masz na sobie naszyjnik? Unikaj wody

Nie tylko chemikalia szkodzą biżuterii - sporym zagrożeniem jest dla niej także zwykła woda. O zdejmowanie pierścionka bądź bransoletki dbaj nie tylko przed wzięciem prysznica, ale także podczas wizyty na basenie, a nawet na plaży. Morska woda, ze względu na dużą zawartość soli, może doprowadzić do powstania przebarwień, które trudno usunąć. Podobnie zresztą jak chlor – woda na pływalni ma go pod dostatkiem. Jeśli chcesz, aby zwłaszcza złoto prezentowało się nieskazitelnie, nie zabieraj go ze sobą nad wodę.

3. Przechowuj biżuterię w specjalnym miejscu

Myślisz, że gdy zdejmiesz naszyjnik lub kolczyki, to już nic im nie grozi? Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowo noszone również narażona są na uszkodzenia. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy wszystkie elementy przechowywane w jednym pudełku. Narażasz w ten sposób ozdoby na powstanie zarysowań, których nie będziesz w stanie usunąć. Wrażliwe pod tym względem jest szczególnie złoto. Nasza rada? Zadbaj o welurowe woreczki - będą idealne. Komplety warto przechowywać też w specjalnych szkatułkach, w których każdy element zyska własną przestrzeń.

4. Zrezygnuj z ozdób przed aktywnością fizyczną

Jesteś aktywna i dbasz o kondycję? Cóż, Twoje błyskotki wcale tego nie pochwalają. Podczas ćwiczeń znacznie łatwiej o uszkodzenie delikatnego łańcuszka czy kolczyka. Podnoszenie ciężkich przedmiotów może z kolei doprowadzić do zniekształcenia, a nawet uszkodzenia bransoletki bądź pierścionka. Jest jeszcze jeden powód: pot. A dokładniej rzecz biorąc to, że oddziałuje na metale szlachetnie podobnie, jak wspomniane wcześniej detergenty czy woda. Jak widać, zgubienie biżuterii podczas treningu to najmniejsza z trosk, jaka może Cię spotkać.

5. Co jakiś czas przecieraj wyroby jubilerskie miękką szmatką

Będą Ci za to szalenie wdzięczne. Za pomocą delikatnej ściereczki oczyścisz ozdoby z kurzu, dodatkowo polerując ich powłokę. Zapomnij o wodzie z dodatkiem mydła czy innych pomysłach na czyszczenie. Jeśli chcesz zadbać o ich nieskazitelny wygląd, lepiej im tego oszczędzić, sięgając po specjalne preparaty przeznaczone do usuwania zabrudzeń ze złota lub srebra.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, w jaki sposób zadbać o błyskotki i zachować piękno biżuterii na dłużej. Nie zaniedbuj ich, a nieskazitelnym wyglądem kolczyków, bransoletek i naszyjników będziesz mogła cieszyć się naprawdę długo!