Jak wyczyścić srebrną biżuterię

Jest trwała, stylowa i pasuje do wszystkiego, srebrna biżuteria cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Każdy z nas ma na pewno w swoim domu jakiś łańcuszek, bransoletkę, pierścionek lub kolczyki wykonane w tego wspaniałego materiału. Jedyną wadą srebrnej biżuterii jest to, że szybko się utlenia, a co za tym idzie pojawia się na niej szary nalot. Na szczęście można się go szybko pozbyć i na nowo cieszyć pięknym blaskiem łańcuszków i bransoletek. Jak to zrobić? Oczywiście istnieją gotowe preparaty przeznaczone do czyszczenia, jednak skuteczną mieszankę możemy wykonać również samodzielnie.

  • 1. Woda z płynem do mycia naczyń: jednak już na wstępie należy zaznaczyć, że musi to być płyn, który nie zawiera amoniaku oraz fosforanów. Wystarczy, że namoczysz w nim ściereczkę do polerowania i spróbujesz usunąć osad delikatnie pocierając tworzywo. Jeśli nalot nie zejdzie konieczne będzie zastosowanie silniejszych środków.

  • 2. Woda i soda oczyszczona: substancje należy połączyć tak, aby stworzyły konsystencję gęstej pasty, a następnie niewielką ilość nałożyć na zabrudzone miejsce. W przypadku niewielkich elementów warto nałożyć sodę na miękką szczoteczkę, dzięki której dokładnie wyczyścisz całość.

  • 3. Sok z cytrynu i oliwa z oliwek: w celu uzyskania właściwej konsystencji należy połączyć ze sobą ½ szklanki soku z cytryny z 1 łyżeczką oliwy. W roztworze nie zamaczaj biżuterii tylko ściereczkę, której będziesz używać do czyszczenia. Po zamoczeniu wykręć i przecieraj nią srebro.

  • 4. Soda oczyszczona i ocet: połącz składniki w proporcji - 2 łyżki sody oczyszczonej z ½ szklanki octu, a następnie w gotowym roztworze zanurz na trzy godziny łańcuszek, bransoletkę i inne dodatki, które zaśniedziały.

Jak widać można w łatwy sposób pozbyć się zabrudzeń bez konieczności kupowania specjalnych środków. Należy jednak pamiętać, żeby po każdym czyszczeniu biżuterii opłukać ją pod wodą, a następnie dokładnie wytrzeć do sucha. Tylko w taki sposób możesz uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli posiadasz bardzo delikatną biżuterię ze zdobieniami, to warto zanieść ją do jubilera i poprosić o profesjonalne wyczyszczenie.