Jaka biżuteria do sukni ślubnej

Biżuteria ślubna jest niezwykle ważnym elementem ślubnej kreacji Panny Młodej. Podkreśla urodę i nadaje charakter sukni ślubnej. Dzięki odpowiednio dobranej biżuterii możemy sprawić, że nasza stylizacja ślubna będzie pełna i spójna. Wybierając ją, należy kierować się przede wszystkim własnym gustem, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym biżuteria będzie idealnym uzupełnieniem ślubnej stylizacji.

Biżuteria a styl sukni ślubnej

Biżuteria powinna pasować do typu urody Panny Młodej, planowanego uczesania oraz stylu i koloru jej sukni. Należy ją kupować po przymiarkach ślubnej kreacji, kiedy będzie można sprawdzić jaka biżuteria będzie się dobrze komponowała ze wszystkimi elementami ślubnego stroju.

Jeden styl i materiał

Biżuteria powinna być utrzymana w jednym stylu i wykonana z tego samego typu materiału. Nie powinno się komponować kolczyków z perłami, bransolety ze złota a naszyjnika z kryształami. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Najlepiej zdecydować się na zakup kompletu biżuterii ślubnej.

Zasada umiaru

Nie należy przesadzać z ilością biżuterii, ponieważ dużo ozdób wcale nie gwarantuje zachwycającego efektu a jedynie wywołuje efekt bałaganu. W przypadku doboru biżuterii do sukni ślubnej zasada „mniej znaczy więcej” nabiera szczególnego znaczenia. Dodatki nie mogą bowiem przyćmić urody Panny Młodej, a jedynie wyeksponować jej naturalne piękno.

Harmonia to podstawa

Wybierając biżuterię ślubną należy pamiętać o tym, aby współgrała ona ze stylem sukni ślubnej oraz innych dodatków. Jest to bowiem podstawa zachowania spójności oraz harmonii ślubnego wizerunku. Jeśli suknia ma nowoczesny krój, możemy sobie pozwolić na biżuterię o nietypowym kształcie, a w przypadku klasycznych kreacji lepiej dobrać klasyczną biżuterię: perły, srebro czy złoto bez dodatków. Jeśli suknia ślubna jest bardzo szykowna i bogato zdobiona, biżuteria nie może być bardzo skromna, ponieważ zostanie wtedy przyćmiona przez ozdobny styl sukni , nie może być też zbyt okazała, ponieważ Panna Młoda może wtedy wyglądać mało gustownie. Jeśli dekolt ma bogate zdobienia, najlepiej zrezygnować całkowicie z naszyjnika, a zamiast tego kupić odpowiednie, trochę bardziej ozdobne kolczyki i bransoletkę. Przy skromnej i prostej kreacji można wybrać bardziej wyrazistą i okazałą biżuterię, aby kontrastowała ze stylem sukni, bądź też zdecydować się na dobór subtelnej i delikatnej biżuterii, która idealnie uzupełni suknię i nie przyćmi swym bogactwem charakteru kreacji.

Biżuteria ślubna, a kolor sukni

Do tradycyjnej sukni w kolorze białym najczęściej dobierana jest biżuteria ślubna w kolorze srebra. Bardziej odważne Panny Młode mogą zdecydować się na zakup biżuterii w bardziej zdecydowanym, ale nadal delikatnym kolorze – złotym, brązowym albo różowym. Do sukni écru warto dobrać biżuterię w kolorze złota lub biżuterię sztuczną, jednak utrzymaną w ciepłych kolorach: ecru, złota lub lekko kremowym. Do suknie kolorowej lub białej z wyraźnymi kolorowymi wstawkami, najlepiej dobrać biżuterię w kolorze zgodnym z kolorem sukni lub dominującego w niej akcentu.

W przypadku wątpliwości odnośnie doboru odpowiedniej biżuterii do koloru sukni bardzo popularnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup biżuterii wykonanej z kryształu górskiego lub kryształów Swarovskiego, najlepiej typu "chaton". Panny Młode, które nie przejmują się przesądami mogą także wybrać dla siebie biżuterię z perłami. Perły mają bardzo bogatą gamę kolorystyczną i można łatwo je skomponować z każdym kolorem sukni, a z całą pewnością dodają kreacji elegancji i szyku.

Biżuteria ślubna, a dekolt sukni

Odpowiednie dobranie biżuterii ślubnej, a zwłaszcza kolczyków oraz naszyjnika, w dużej mierze zależy od rodzaju dekoltu sukni.

Dekolt w kształcie litery V

W tym przypadku idealny będzie naszyjnik, który układa się z zgodnie z linią dekoltu, tworząc literę V lub Y. Jeśli suknia ma zdobione ramiączka, wówczas możesz zrezygnować z naszyjnika i postawić na bransoletkę lub kolczyki.

Dekolt prosty

Ten klasyczny fason dekoltu jest bardzo popularny w sukniach ślubnych. Pasuje do niego niemal każda biżuteria, dzięki czemu jest duża dowolność w kwestii doboru odpowiednich dodatków. W prostym dekolcie doskonale będzie prezentować się kolia, łańcuszek z wisiorkiem, bardziej masywny naszyjnik czy długie, sięgające ramion kolczyki. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli zdecydujemy się na większe kolczyki, wówczas naszyjnik powinien być bardziej subtelny, a z kolei przy masywnym naszyjniku postawmy na delikatną ozdobę uszu.

Dekolt zabudowany

Tego typu dekolt jest już sam w sobie ozdobą, dlatego w tym przypadku najlepiej jest zrezygnować z biżuterii na szyję na rzecz efektownego kompletu kolczyków z bransoletką.

Dekolt kwadratowy oraz w kształcie łódki

W przypadku tego typu dekoltu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór okrągłego naszyjnika z wisiorkiem. Można też zrezygnować z ozdoby na szyję i zdecydować się na zakup ozdobnej bransoletki i pasujących do niej kolczyków dowolnej długości.

Dekolt w kształcie serca

Ten fason daje dużą dowolność w wyborze biżuterii. Można wybrać do niego zarówno naszyjnik okrągły jak i w kształcie litery "Y", jak i subtelny naszyjnik na delikatnym łańcuszku.

Biżuteria ślubna a kształt twarzy

Biżuteria nie tylko podkreśla atuty Panny Młodej, ale może też maskować drobne niedoskonałości.Jeśli Panna Młoda ma okrągłą twarz i mało wyraziste kości policzkowe nie powinna kupować kolczyków z elementami kolistymi lub w kształcie kół. Najlepsze będą kolczyki wiszące, optycznie wydłużające twarz.W przypadku twarzy podłużnej lub owalnej- najlepiej zrezygnować z długich kolczyków, a zdecydować się na wybór krótszych, ale bardziej ozdobnych. Jeśli twarz Panny Młodej jest kwadratowa, aby złagodzić ostre rysy twarzy można wybrać kolczyki w kształcie kół lub z elementami okrągłymi. Gdy twarz jest trójkątna, należy unikać kolczyków zwężających się ku dołowi, ponieważ podkreślają one spiczasty podbródek. Dobrym rozwiązaniem są kolczyki węższe u góry (przy uchu) i szersze na dole.

Jak widać, dobór biżuterii ślubnej nie jest zadaniem łatwym, jednak włożony trud z pewnością się opłaci. Pamiętając o powyższych zasadach z pewnością dopasujesz dodatki, które sprawią, że Twój ślubny wizerunek zachwyci każdego, a Tobie pozwoli poczuć się pięknie i wyjątkowo w tym najważniejszym dla Ciebie dniu.